ד"ר איילת אבן-עזרא

איילת אבן-עזרא
יועצת לתואר מוסמך
המדור הקדם מודרני, היסטוריה אינטלקטואלית ודתית
חדר 6514.
שעת קבלה: יום ב', 11:00-10:00

חוקרת את התרבות האינטלקטואלית והדתית במאות ה-11 עד ה-13 במערב אירופה, ומרותקת תמיד לשאלה איך אפשר לחשוב אחרת מאיך שלמדתי אני לחשוב, ואיך בכלל חושבים (ועל מה) אנשים מתקופות אחרות ותרבויות אחרות. בפרט, מושכים אותי האופנים בהם מלומדי ימי הביניים ניסו להסביר לעצמם באופן תבוני נושאים שונים בדוקטרינה הנוצרית, בפרקטיקה הדתית, את הפעולה המאגית והעל-טבעי. לפני שהצטרפתי לאוניברסיטה העברית ביליתי שנה בפריז במעבדת ה-IRHT (המכון להיסטוריה של הטקסטים).

פרוייקט המחקר הנוכחי שלי עוסק בהתפתחות הרגלי ויזואליזציה של תלמידים ומורים במאה ה-13, ובתוך כך בהיסטוריה קוגניטיבית ובהיתכנותה. אני מבלה זמן נכבד בשיטוט בכתבי יד, בחיפוש אחר דיאגרמות כאלה בשוליהם - עד כה עם יבול עצום להתמיה - בבהייה בהן, בפענוחן ובתהייה על משמעות הפרקטיקה הזו.

את הדיונים התיאורטים אני אוהבת להציב בין שלל טקסטים אחרים, בתוך ההוויה התוססת של היווצרות מוסד האוניברסיטה, במנזרים, בפוליטיקה, בספרות, בארכיטקטורה ובמוזיקה של התקופה. המאות ה-11 עד ה-13 מפתיעות אותי כל פעם מחדש במקוריות ובתעוזה של אנשיהן, למן כתיבת חיבורים סכולסטיים עצומי ממדים ועד הקתדרלות והמוטטים המסובכים, מאקטיביסטים דתיים חדורי מוטיבציה ועד לאבירים וגבירות יפי תואר. אני אוהבת לצלול עם תלמידים ישירות ובלי הודעה מוקדמת לתוך מקורות וכתבי יד מן התקופה מסוגים שונים ומשונים, ולבנות יחד תמונה של תרבות שהזר והמוכר משמשים בה בערבוביה מפתיעה. מלמדת קורסים על תנועות נזירות, תנועות מינות, תפישות של טבע, חזיונות, ידע, שנת 1215 ועל העיר פריז בימי הביניים.